Rozwolnienie może stanowić następstwo rozmaitych czynników. Jednak w każdym przypadku nie można pozostawać obojętnym i należy znaleźć sposób, aby uporać się z uciążliwą biegunką. Czy zioła stanowią wartościowe wsparcie wobec rozwolnienia?
Biegunka – co należy o niej wiedzieć?
Problem rozwolnienia towarzyszy wielu nieprawidłowościom i sytuacjom. Biegunka to niejednokrotnie efekt stosowania niektórych leków, objaw części schorzeń (np. IBS, choroby nowotworowe, choroby pasożytnicze), oznaka przesadnego stresu, rezultat nieodpowiedniego odżywiania (np. nadmierne spożycie błonnika, dieta wysokotłuszczowa) lub wynik infekcji (np. bakterie E. Coli, rotawirusy, niektóre odmiany grzybów). Rozwolnienie polega na wzmożonym oddawaniu stolca o wyjątkowo luźnej konsystencji – przeważnie płynnej, półpłynnej lub całkowicie wodnistej. Największym ryzykiem związanym z biegunkami jest odwodnienie organizmu oraz niedobory elektrolitów, które mogą prowadzić do szeregu nieprawidłowości np. zaburzenia pracy mięśni, właściwego funkcjonowania serca czy problemów z układem nerwowym.
Pod kątem mechanizmu wyróżnia się trzy głównej postaci biegunek:
- biegunka osmotyczna jest następstwem utrudnionego wchłaniania z jelit dużych ilości substancji skutkujących wzrostem objętości stolca, co jest efektem nadmiernego zatrzymywania wody
- biegunka wydzielnicza to problem polegający na przesadnym wydzielaniu soli, wody i innych czynników potęgujących rozwolnienie
- biegunka zapalna, która wynika z naruszenia struktury i funkcji nabłonka jelitowego
Biegunki można też podzielić ze względu na czas trwania – postać ostra utrzymuje się do 14 dni, natomiast przewlekła co najmniej 30 dni.
Jak działają zioła stosowane na biegunkę?
Naturalna medycyna od wielu lat znajduje zastosowanie w przypadku problemów natury pokarmowej. Zioła są niezwykle często polecane w przypadku rozwolnienia. Działanie roślin można rozpatrywać w dwóch wymiarach:
- ściągające właściwości ziół polegają na wiązaniu się garbników z białkami współtworzącymi błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki nim jelita zyskują optymalny poziom ochrony przed chorobotwórczymi mikroorganizmami i związkami toksycznymi, które mogą powodować zmiany zapalne i infekcję. Co więcej, rośliny o działaniu ściągającym przeciwdziałają utracie wody i dzięki temu przyczyniają się do zgęstnienia masy kałowej oraz wspomagają przywrócenie prawidłowej częstotliwości wypróżniania.
- część ziół wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Po raz kolejny należy przywołać tu cenne garbniki, które przyłączają się do białek bakteryjnych i w związku z tym uniemożliwiają dalszy rozwój chorobotwórczych patogenów.
Oprócz tego zioła na biegunki odpowiadają m.in. za łagodzenie zmian zapalnych, niwelowanie dolegliwości bólowych i rozkurcz nadmiernie napiętej mięśniówki przewodu pokarmowego.
Zioła polecane na biegunkę
- Czosnek
- Kora dębu
- Liście szałwii
- Ziele bukwicy
- Kwiat nagietka
- Korzeń kobylaka
- Borówka czernica
- Kłącze pięcornika
- Babka lancetowata
- Ziele przywrotnika
- Rumianek pospolity
- Liście jeżyny i malin
- Kłącze rdestu wężownika
Powyższe zioła można z łatwością kupić w aptekach, sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Przeważnie są to przemyślane mieszanki, które pozwalają przygotowywać prozdrowotne herbaty lub napary – przed stosowaniem ziół warto wiedzieć, czy dana roślina nie wchodzi w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi lub cierpiącymi z powodu biegunki polekowej.
Bibliografia:
- Schiller LR., Pardi DS., Sellin JH. „Chronic diarrhea: diagnosis and management.” Clinical Gastroeneterology and Hepatology 2017, 15(2): 182-193.
- https://centrumfitoterapii.pl/aktualnosci/naturalne-leczenie-biegunek/
- https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-biegunke-pomoga-natychmiast