IBS stanowi niezwykle ciężką do leczenia chorobę, która wiąże się z mocnymi zmianami diety i dotychczasowego stylu życia. Jednym z jej objawów są uciążliwe rozwolnienia, które mogą przebiegać ze współtowarzyszącymi dolegliwościami bólowymi. Jak sobie radzić z biegunkami w IBS?
Czym jest IBS?
Zespół jelita drażliwe (IBS) jest chorobą układu pokarmowego, która wiąże się z nieprawidłową pracą jelita cienkiego i grubego. Dokładna przyczyna występowania IBS nie jest dokładnie poznana, ale specjaliści dopatrują się kilku istotnych czynników mogących wyzwalać związane z nią zaburzenia:
- zintensyfikowane czucie trzewne
- niewłaściwa perystaltyka i funkcja wydzielnicza jelit
- problemy związane ze sferą psychiczną np. depresja, zaburzenia lękowe
- bakteryjne biegunki infekcyjne, które mogą powodować wtórny zespół jelita drażliwego
- upośledzenie prawidłowej kondycji mikrobioty np. wskutek długotrwałej antybiotykoterapii
- nieprawidłowe funkcjonowanie osi mózg-jelito i wynikające z tego niedogodności tj. zbyt
- intensywne reagowanie na stres i skrajne emocje
Jakie są objawy IBS?
Dominującym symptomem jest ból dolnych okolic brzucha, który może być jednostajny lub przerywany. Osoby cierpiące na jelito drażliwe skarżą się też na uciążliwe biegunki lub zaparcia – niejednokrotnie IBS przybiera postać mieszaną, a występujące niedogodności pojawiają się naprzemiennie. Do tego należy dodać wiele innych nieprawidłowości ze strony przewodu pokarmowego np. nudności, wymioty, obecność śluzu w kale, niepełne wypróżnianie, bolesne skurcze brzucha. Wyczerpujące dolegliwości rzutują na ogólnej kondycji psychofizycznej pacjentów, którzy często przejawiają oznaki obniżonego nastroju i utrzymującego się uczucia zmęczenia.
Leczenie biegunki w IBS – jak sobie z tym radzić?
Biegunka stanowi efekt nadmiernej perystaltyki jelit. W pierwszej kolejności należy pozbyć się z diety produktów, które mogą intensyfikować wypróżnianie i nasilać rozwolnienie. Mowa tu o alkoholu, kawie oraz słodyczach, które zawierające słodzik zwany sorbitolem. Ponadto dobrze jest zrezygnować z owoców i miodu, bo występująca w nich fruktoza równie może okazać się czynnikiem prowokującym.
Wielu specjalistów rekomenduje stosowanie środków zawierających loperamid – lek opioidowy, który nie wykazuje właściwości przeciwbólowych. Oddziaływanie loperamidu na receptory znajdujące się w ścianach jelit sprawia zwiększenie resorpcji wody i elektrolitów oraz ograniczenie uwalniania acetylocholiny i prostaglandyn. Preparaty z loperamidem pozwalają na długotrwałe, szybkie, a przede wszystkim skuteczne zahamowanie wzmożonej perystaltyki. Ponadto zapobiega nadmiernej utracie wody i elektrolitów oraz wspomaga we wzroście napięcia zwieracza odbytu. Przykładowe preparaty z loperamidem: Aurostop, Lopacut, Loper, Stoperan.
Innym skutecznym lekiem jest trimebutyna, który znajduje zastosowanie jednakowo w biegunkowej i zaparciowej postaci IBS. To substancja będąca agonistą receptorów opioidowych, która oddziałuje na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i reguluje zaburzone czynności motoryczny jelit – równocześnie wykazuje właściwości pobudzające i hamujące, co pozwala w normalizacji stanu pacjenta. Przykładowe leki z trimebutyną: Debretin, Ircolon, Tribux.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/zespol-jelita-drazliwego
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=519
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=814
- https://www.allecco.pl/artykuly/ibs-czyli-zespol-jelita-drazliwego.html
- https://www.termedia.pl/gastroenterologia/IBS-i-SIBO-w-dobie-pandemii-Diagnostyka-i-leczenie-zespolu-jelita-nadwrazliwego-najnowsze-wytyczne,42032.html