Problem biegunki często pojawia się niespodziewanie i stanowi jeden z pierwszych objawów poważniejszych niedogodności natury pokarmowej. W wielu przypadkach rozwolnienie może zostać opanowane za pomocą domowych sposobów, które pozwalają uniknąć sięgania po leki. Jak w naturalny sposób przeciwdziałać biegunce? Co warto mieć pod ręką, aby uspokoić jelita?
Co może powodować biegunkę?
Rozwolnienie to problem polegający na wzmożonym i niekontrolowanym oddawaniu stolca o przesadnie płynnej konsystencji. Zwiększona utrata wody w trakcie regularnych biegunek stanowi duże ryzyko dla organizmu w kwestii odwodnienia i niedoborów elektrolitów. Powodem występowania biegunki mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, problemy z trawieniem, niewłaściwe funkcjonowanie jelit, nadwrażliwość, alergie pokarmowe, a także farmakoterapia. Długotrwałe stosowanie antybiotyków przeważnie powoduje ubytki mikrobioty jelitowej, co w konsekwencji rzutuje na pracy układu pokarmowego. W wielu przypadkach biegunki są również wynikiem niskiego poziomu higieny osobistej czy schorzeń endokrynologicznych np. nadczynności tarczycy, niewydolności trzustki. Czasami rozwolnienie może być uwarunkowane dużym stresem, silnymi emocjami, chorobami onkologicznymi, regularnym spożywaniem alkoholu oraz zmianami hormonalnymi w trakcie okresu.
Częste objawy współtowarzyszące biegunce:
- dreszcze
- gorączka
- zimne poty
- ból brzucha
Jakie są domowe sposoby na biegunkę?
Jednym z najbezpieczniejszych i sprawdzonych sposobów na biegunkę jest zapewnienie choremu odpowiedniej ilości wody. W warunkach domowych można wykonać własny napój hipotoniczny. Charakteryzuje się on mniejszą zawartością witamin i elektrolitów, natomiast niewielki dodatek soli i glukozy jest szczególnie pomocny w ograniczeniu odwodnienia.
Równie ważnym elementem jest dieta. W trakcie biegunek przewód pokarmowy i jelita są zwykle podrażnione. Dlatego należy zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków, ostrych przypraw i dodatków potęgujących wzdęcia. Warto postawić głównie na posiłki gotowane i pieczone np. gotowana marchew, ziemniaki i bataty, biały ryż, zupy typu krem, pieczone jabłka, suszone banany. Dobrym wyborem mogą też okazać się suchary, wafle ryżowe, suche ciemne pieczywo. Zaleca się unikać gazowanych napojów, energetyków, kawy, mocnych herbat. Nie należy przesadzać z ilością błonnika w posiłkach, gdyż może on intensyfikować pasaż jelitowy i wzmagać wypróżnianie.
Równie pomocne w przypadku biegunek okazują się zioła. Herbaty i napary z suszonych ziół lub produktów w postaci gotowych torebek do zaparzania można z powodzeniem wykorzystać jako naturalny sposób przeciwdziałania rozwolnieniu. Osoby z biegunką mogą sięgnąć po napoje na bazie rumianku, szałwii, kopru włoskiego, kolendry, mięty czy nagietka lekarskiego.
Warto pamiętać o osobach, u których biegunka stanowi wynik reakcji uczuleniowej lub zjawiska nietolerancji. Celiakia, astma, nietolerancja laktozy, IBS czy choroba Leśniowskiego-Crohna wywołują rozwolnienie wskutek kontaktu z konkretnymi produktami spożywczymi. U tej grupy dieta eliminacyjna przyniesie najlepsze rezultatu w opanowaniu ataków rozwolnienia.
Co z apteki na biegunkę?
Gdy domowe sposoby zawodzą, warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Środki dostępne bez recepty pozwolą uporać się z biegunką i pomagają znacząco poprawić stan poszkodowanego.
- Loperamid np. Aurostop, Stoperan
- Diosmektyk np. DicoSTOP, Smecta
- Drotaweryna np. No-Spa Max, Metafen,
- Węgiel aktywny np. Carbo Medicinalis VP
- Probiotyki i synbiotyki np. Multilac Synbiotyk
Bibliografia:
- Falszewska A., Szajewska A. „Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane?” Zakażenia XXI Wieku 2018, 1(2): 79-87.
- Wasielica-Berger J. „Ostra biegunka.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018, 10(1): 14-22.
- Mach T. „Biegunka podróżnych.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2011, 3(3): 121-126.