Co to jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa.

Sezon jesienno-zimowy kojarzy się przede wszystkim z infekcjami zakaźnymi, które powodują przeziębienie lub inne choroby oddechowe. Jednak nie można zapominać, ze wiele osób dotyka uciążliwy problem grypy żołądkowej. Co to za choroba i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny i objawy grypy żołądkowej

Pojawienie się nieżytu żołądkowo-jelitowego jest w większości przypadków uwarunkowane zakażeniem przewodu pokarmowego przez chorobotwórcze drobnoustroje. Zazwyczaj są to wirusy (rotawirusy u dzieci i norowirusy u dorosłych), ale niejednokrotnie jelitówka jest wynikiem obecności bakterii, pasożytów lub grzybów. Do zarażenia grypą żołądkową dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi lub ich przedmiotami. Jednak wiele zachorowań może być efektem:

  •     wypicia zakażonej wody
  •     zjedzenia nieumytych warzyw i owoców
  •     nieprzestrzegania higieny np. nieumycie rąk po wizycie w toalecie
  •     przebywania w dużych skupiskach ludzi podczas sezonu zachorowań np. w sklepach, szkołach, komunikacji miejskiej

Osoby borykające się z jelitówką doświadczają potężnego dyskomfortu oraz wyjątkowo uciążliwych nieprawidłowości. Nazwa choroby idealnie definiuje obraz kliniczny pacjenta. Z jednej strony pojawiają się niezwykle silne problemy ze strony przewodu pokarmowego, z drugiej symptomy znane z grypy. Dlatego też objawami grypy żołądkowej są m.in. biegunka, kurczowe i intensywne bóle brzucha, nudności lub wymioty, brak apetytu, gorączka, bóle mięśni i uczucie rozbicia, osłabienie, dreszcze oraz zawroty głowy.

Ile trwa grypa żołądkowa?

Niezwykle ważną i zarazem pozytywną informacją jest fakt, że nieżyt żołądkowo-jelitowy jest chorobą wykazującą tendencję do samoistnego ograniczenia. Oznacza to, że wraz z upływem czasu problem ulega stopniowemu wyciszeniu i to nawet bez wykorzystania leków. Nie bez powodu mówi się, że każda osoba cierpiąca z powodu jelitówki musi swoje odchorować, aby wrócić do pełni zdrowia.

W większości przypadków grypa żołądkowo-jelitowej trwa od 2 do 5 dni, jednak niekiedy może wydłużyć się od 10 do 14 dni. Najbardziej intensywnym okresem choroby jest jej początek. Biegunka i wymioty mogą się pojawić już po ponad 12 godzinach od momentu kontaktu z osobą chorą.

Na czym polega leczenie grypy żołądkowej?

Walka z jelitówką jest skoncentrowana na przeciwdziałaniu występującym objawom i zapewnieniu optymalnego komfortu choremu. Przede wszystkim należy zadbać o elektrolity i nawodnienie – uciążliwa biegunka, nadmierna potliwość oraz wymioty powodują utratę dużej ilości płynów z organizmu, co stwarza spore ryzyko dla zdrowia i prowadzi do utrzymującego się poczucia osłabienia. Oprócz niegazowanej wody mineralnej można też wykorzystać ziołowe herbaty oraz napary. W tym celu poleca się wykorzystanie roślin o pozytywnym wpływie dla żołądka, które pozwolą złagodzić dolegliwości bólowe i występujące podrażnienie np. miętę pieprzową, rumianek oraz szałwię.

Równie popularnym sposobem na opanowanie grypy żołądkowej jest użycie węgla leczniczego, który pozwala zahamować wymioty i wspomaga detoksykację całego organizmu. Dobrze jest również zadbać o mikroflorę bakteryjną i jelita. W tym celu poleca się wykorzystać probiotyki i sypki błonnik, pamiętając jednak o lekkostrawnej diecie – najlepszym wyborem okażą się posiłki gotowane oraz wolne od dodatków tłuszczu, soli i ostrych przypraw, które mogą spowodować zaostrzenie występujących niedogodności.

Bibliografia:

  1.     Bányai K., et al. „Viral gastroenteritis.” The Lancet 2018 392 (10142): 175-186.