Biegunka ze stresu – jak sobie z nią radzić?

Jak radzić sobie z biegunką stresową?

Rozwolnienie najczęściej kojarzy się z występowaniem infekcji pokarmowej. W rzeczywistości biegunka może stanowić następstwo dużego stresu. Na czym polega zależność pomiędzy stresem a koniecznością częstych wizyt w toalecie?

Jak stres wpływa na występowanie biegunki?

Rozwolnieniem określa się naglącą potrzebę oddania stolca o niezwykle rzadkiej lub całkowicie płynnej konsystencji. Biegunce bardzo często towarzyszą dodatkowe objawy np. ból brzucha, uczucie przelewania się treści pokarmowej w żołądku czy nadmierne oddawanie gazów o intensywnym zapachu. Długotrwałe utrzymywanie się biegunki jest niebezpieczne dla organizmu, gdyż prowadzi do odwodnienia i utraty cennych elektrolitów, co może skutkować zaburzeniem prawidłowej pracy metabolizmu.

Istnieje kilka mechanizmów oddziaływania stresu na organizm, czego rezultatem jest występowanie niedogodności w postaci rozwolnienia:

  1. Stan nadmiernego napięcia nerwowego może powodować zaburzenie prawidłowej integralności bariery jelitowej i prowadzić do wzrostu przepuszczalności jelit.
  2. Przypuszcza się, że silny stres może wyzwalać w przewodzie pokarmowym stan zapalny, który skutkuje występowaniem rozwolnienia.
  3. Nie od dziś wiadomo, że stres jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do uszkodzenia stanu i zaburzenia funkcjonowania mikrobioty w jelitach. Naruszenie prawidłowej naturalnej flory bakteryjnej prowadzi do upośledzenia motoryki układu pokarmowego, co skutkuje różnymi formami niedogodności żołądkowo-jelitowych – począwszy od zatwardzenia, a skończywszy na biegunkach.
  4. Niewłaściwy stan i zaburzona praca mikrobiomu ma również wpływ na procesy neurotransmisji np. serotoniny, która jest hormonem regulującym samopoczucie i nastrój. W tym przypadku można zauważyć błędne koło skutkujące nieustannym zaostrzaniem stanu i funkcjonowania systemu pokarmowego.
  5. Stres wyzwala wydzielanie kortykotropiny i mediatorów stanu zapalnego, co może skutkować upośledzeniem równowagi chemicznej ustroju oraz stymulować pracę żołądka do intensywniejszej pracy.

Jak powstrzymać biegunkę stresową?

Przeciwdziałanie rozwolnieniu o podłożu nerwicowym powinno mieć charakter przyczynowy i objawowy. Ograniczenie stresu jest niezwykle trudnym zadaniem, zwłaszcza w dobie czasów odznaczających się wysokim tempem i dużą intensywnością życia. W tym celu warto zdecydować się na:

  • zdrowy i spokojny sen oraz ograniczenie użycia sprzętu elektronicznego w trakcie dnia i wieczorami
  • stosowanie ziół o właściwościach uspokajających i relaksujących np. kozłek lekarski, szyszki chmielu, ziele owsa zwyczajnego czy melisa
  • regularne uprawianie sportów pozwalających rozładować napięcie nerwowe
  • specjalistyczną psychoterapia

Z drugiej strony nie można zapominać o zapobieganiu występującym objawom. W tym celu zaleca się stosowanie preparatów jak węgiel leczniczy, które pomagają w stanie podrażnienia przewodu pokarmowego. Co więcej, należy zadbać o odpowiednią dietę – posiłki muszą być lekko strawne, wolne od ostrych przypraw i zagwarantować solidną sytość. Menu powinno składać się m.in. z gotowanych warzyw, tartych owoców, pieczywa o niewielkiej zawartości błonnika czy zup typu krem.

Bibliografia:

  1. Chang YM., El-Zaatari M., Kao JY. „Does stress induce bowel dysfunction?” Expert review of gastroenterology & hepatology 2014, 8(6): 583-585.
  2. Gao J. „Correlation between anxiety-depression status and cytokines in diarrhea-predominant irritable bowel syndrome.” Experimental and therapeutic medicine 2013, 6(1): 93-96.
  3. Mertz HR. „Overview of functional gastrointestinal disorders: dysfunction of the brain–gut axis.” Gastroenterology Clinics 2003, 32(2): 463-476.