Biegunka z krwią – o czym to może świadczyć?

Co oznacza biegunka z krwią?

Rozwolnienie jest samo w sobie uciążliwym problemem. Pojawienie się w stolcu widocznych śladów krwi stanowi sygnał o konieczności wykonania dodatkowych badań – istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że biegunka może być częścią znacznie poważniejszego schorzenia. O czym może świadczyć rozwolnienie, któremu towarzyszy krwawienie z odbytu?

Co może być przyczyną krwistej biegunki?

Choroby jelit

Biegunki i krew są przeważnie wynikiem zmian zapalnych w jelitach, które przywołują na myśl dwie jednostki chorobowe o podłożu autoimmunologicznym:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – zmiany zapalne występują w obrębie błony śluzowej i podśluzowej odbytu bądź jelita grubego, co przeważnie wywołuje śluzowo-krwistą biegunkę, kurczowe bóle brzucha i zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego
  • choroba Leśniowskiego-Crohna – choroba ta jest bardzo podobna do WZJG, z tym że chorzy cierpią z powodu silniejszych dolegliwości bólowych brzucha, a sam stolec charakteryzuje się wyjątkowo dużą zawartością krwi

Nowotwór jelita grubego

Pojawienie się krwi w kale jest jednym z głównych objawów raka jelita grubego – niezwykle częstej choroby nowotworowej u osób po 50. roku życia. Stolec u osób z tą chorobą jest zazwyczaj ciemnoczerwonej barwy – to jednak tylko jeden z wielu objawów, głównym wyznacznikiem jest obecność wyczuwalnego guza w jamie brzusznej. W tym miejscu warto dodać, że krwawienie podczas defekacji u pacjenta onkologicznego może być następstwem leczenia radioterapeutycznego.

Hemoroidy

Utrzymujące się biegunki są częstą przyczyną żylaków odbytu. Patologicznie powiększone guzki krwawnicze nie tylko powodują uciążliwy świąd czy podrażnienie okolic odbytnicy. Hemoroidy bardzo często mogą ulegać uszkodzeniom, a ich naruszona struktura sprawia, że z niewielkich struktur naczyniowych zaczyna wydostawać się krew. Jeżeli w trakcie biegunki pojawiają się ślady krwi w stolcu, to znak, że chory może cierpieć z powodu hemoroidów. Warto pamiętać, że niekiedy żylaki odbytu są niewidoczne – wówczas mowa o hemoroidach wewnętrznych.

Infekcje układu pokarmowego

Biegunka uwarunkowana zakażeniem jest najczęściej określana mianem jelitówki lub grypy żołądkowej, choć tak naprawdę wirus grypy nie ma tu nic do rzeczy. Przyczyną problemu są przeważnie rozmaite bakterie, które mogą wywołać infekcję przewodu pokarmowego. Najczęstszymi patogenami są Clostridium, E. coli, Entamoeba histolytica, Salmonella i Shigella. W większości przypadków infekcje są podyktowane spożyciem surowych i brudnych produktów spożywczych czy też zanieczyszczonej wody – sytuacje te są niezwykle częste podczas wakacyjnych wyjazdów, co często określa się mianem biegunki podróżnych czy klątwy faraona.

Marskość wątroby

Nadmierne spożycie alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn zaburzenia prawidłowej pracy wątroby i naruszenia jej stanu. To jak wiadomo wiąże się z wieloma konsekwencjami m.in. zaburzeniem przemian hormonalnych, żółtaczką czy obrzękami kończyn. Jednak warto wspomnieć o niezwykle częstym powikłaniu w postaci żylaków przełyku, które są wyjątkowo niebezpieczne dla chorego. Naruszenie ich struktury może skutkować występowaniem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, co niejednokrotnie skutkuje występowaniem krwi w stolcu.

Interakcje lekowe

Biegunka z krwią jest niezwykle częstym następstwem nieodpowiedniej farmakoterapii. Przeważnie jest to następstwo stosowania kilku niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą wywołać krwawienie z przewodu pokarmowego. Inną i równie częstą przyczyną jest połączenie antybiotyków z inhibitorami pompy protonowej.

Bibliografia:

  1. Hebzda A., et al. „Choroba Leśniowskiego-Crohna – diagnostyka i leczenie.” Pediatria i medycyna rodzinna 2011, 2(7): 98-103.
  2. https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jelita-grubego/
  3. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/krew-w-kale-objawem-jakiej-choroby-moze-byc-krew-w-stolcu-aa-mZSB-LKqv-koTA.html
  4. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50966,alkoholowe-choroby-watroby