Biegunka w ciąży-jak sobie z nią poradzić?

Biegunka w ciąży

Biegunka może pojawić się w praktycznie każdy trymestrze ciąży. Choć istnieje wiele czynników powodujących rozwolnienie, to we wszystkich przypadkach istnieje spore ryzyko występowania problemów związanych z odwodnieniem i niedożywieniem.

Przyczyny biegunki w ciąży

Występowanie biegunki w trakcie przebiegu ciąży nie musi stanowić następstwa choroby. Jednak w wielu przypadkach jest to istotna informacja dla przyszłych mam, że kondycja i funkcjonowanie układu pokarmowego pozostawiają wiele do życzenia. O biegunce mówi się wówczas, gdy w trakcie doby dochodzi do ponad 3 wypróżnień. Czas jej trwania jest zróżnicowany – poniżej 20 dni świadczy o postaci ostrej, natomiast powyżej 3 tygodni o postaci przewlekłej. W obu przypadkach nie należy jej bagatelizować i zawczasu rozpocząć walkę z występującą dolegliwością.

Większość ekspertów podkreśla, że biegunki w ciąży mają podłoże psychologiczne. Stres związany z troską o bezpieczeństwo dziecka i oczekiwaniem na poród może okazać się wyjątkowo obciążający dla organizmu. W efekcie następuje wzmożenie wydzielania kwasów trawiennych, które drażniąc błonę śluzową żołądka i stymulując czynności skurczowe jelit, prowadzą do rozwolnienia. Często w parze z biegunką dochodzi do występowania mniej lub bardziej uciążliwego bólu brzucha.

Jednak nie tylko stres może powodować biegunki u ciężarnych. Do innych przyczyn zaliczamy:

  •     zmiany hormonalne
  •     zespół jelita drażliwego
  •     przesadne ilości błonnika w codziennej diecie
  •     alergie i nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy)
  •     nieprawidłowo zbilansowaną dietę, spożycie przeterminowanych produktów
  •     zakażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami (np. bakterie, grzyby, pasożyty, wirusy)

Biegunka w ciąży – przeciwwskazania

Problematyczne biegunki podczas ciąży niezwykle często ulegają zaostrzeniu przez liczne czynniki ryzyka, które są związane z codzienną dietą. Przede wszystkim należy wykluczyć posiłki ciężkostrawne i obfite w tłuszcz. Dlatego potrawy smażone i duszone znacznie lepiej wymienić na gotowane (zwłaszcza w parowarze) lub pieczone. Równie dobrym wyborem okaże się wykluczenie kawy, która pobudza wydzielanie gastryny odpowiedzialnej za intensyfikację pracy jelita grubego. W kwestii napojów dobrze jest zrezygnować z soków owocowo-warzywnych oraz produktów gazowanych.

Ponadto dobrze jest zrezygnować z pokarmów o wysokiej zawartości błonnika. Choć błonnik sam w sobie jest niezwykle pomocny dla funkcjonowania jelit, to spożywany w nadmiarze może powodować występowanie biegunek. Na szczególną uwagę zasługują surowe owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste, które zawierają go naprawdę dużo. W pierwszej kolejności należy ograniczyć strączki (np. fasola, groch, soja), rośliny potęgujące uczucie wzdęcia (np. czosnek i cebula, kapusta, brokuły, kalafior), orzechy i masła orzechowe oraz pieczywo i produkty mączne. Oprócz tego warto odstawić ocet i na pewien czas nie stosować ostrych przypraw.

Jakie są naturalne sposoby na biegunkę w ciąży?

Najlepszą opcją na opanowanie „rewolucji” w przewodzie pokarmowym jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dieta ciężarnych, które borykają się z biegunką, powinna być lekkostrawna i zarazem wysokokaloryczna. Produkty zawarte w menu powinny być gotowane lub pieczone, ale przede wszystkim sycące. Dlatego też specjaliści polecają, aby sięgnąć po takie produkty jak:

  •     jaja na miękko
  •     chude mięso i wędliny
  •     zupy i kremy warzywne
  •     tarte lub pieczone warzywa (np. jagody, jabłko, banany)
  •     gotowane warzywa (np. marchew, pietruszka, ziemniaki)
  •     produkty zbożowe o niewielkiej ilości błonnika np. kasza manna i jaglana, biały ryż, pszenne pieczywo

Biegunka w ciąży a nawodnienie

Nie można zapominać, że problem biegunki jest nierozerwalnie powiązany z ryzykiem odwodnienia organizmu. To z kolei może skutkować utratą dużej ilości cennych elektrolitów, co spowoduje pojawienie się szeregu niedogodności. Niedobór elektrolitów skutkuje m.in. osłabieniem, problemami z koncentracją, nieprawidłowym ciśnieniem krwi czy zaburzeniem pracy systemu nerwowo-mięśniowego. Dlatego też podczas biegunek należy regularnie uzupełniać płyny, które można dodatkowo wzbogacić suplementami zawierającymi elektrolity np. w postaci musujących tabletek lub saszetek z łatwo rozpuszczalnym proszkiem.