Jakie są przyczyny biegunki podczas karmienia piersią?
Czynniki wyzwalające rozwolnienie w czasie laktacji w żadnym stopniu nie różnią się od tych, które powodują biegunką u kobiet niekarmiących piersią. W związku z tym biegunka może mieć dwojaki charakter:
- Infekcyjny – jako rezultat zakażenia bakteriami, wirusami czy pasożytami.
- Nieinfekcyjny – efekt m.in. zatrucia, alergii pokarmowej, nadmiernego strasu, stosowania niektórych leków jak antybiotyki.
W obu przypadkach leczenie biegunki jest ukierunkowane na zmniejszenie częstotliwości oddawanych stolców oraz doprowadzenie do zgęstnienia konsystencji masy kałowej. Ponadto leczenie ma również zapobiec utracie wody i elektrolitów z organizmu.
Leczenie biegunki u kobiet karmiących piersią – najlepsze sposoby
Nie będzie zaskoczeniem, że matka karmiąca piersią ma ograniczone możliwości w przeciwdziałaniu rozwolnieniu. Niestety popularne środki przeciwbiegunkowe jak nifuroksazdy czy loperamid nie są zalecane do stosowania w okresie laktacji. Wynika to z faktu, że substancje te przenikają do kobiecego mleka, co w konsekwencji stanowi realne zagrożenie dla zdrowia dziecka karmionego piersią. Wobec tego, w jaki sposób kobiety w czasie laktacji mogą opanować biegunkę?
Odpowiednia dieta
Jednym z najbezpieczniejszych i najprostszych sposobów jest zmiana dotychczasowej diety. Przede wszystkim w trakcie rozwolnienia należy zmniejszyć podaż błonnika, co oznacza ograniczenie ilości spożywanych produktów pełnoziarnistych czy surowych warzyw. Niewskazane są również produkty wzdymające np. fasola lub warzywa kapustne. W planie żywieniowym należy natomiast uwzględnić produkty lekkostrawne i gotowane np. marchew, biały ryż, bulion warzywny, mus jabłkowo-bananowy, sucharki i białe pieczywo. Zalecane jest też ograniczenie przypraw, które mogą drażnić jelita np. ostra papryka, pieprz kajeński.
Węgiel leczniczy
Węgiel leczniczy czy też aktywowany to prosty, bezpieczny i skuteczny sposób na usunięcie nagromadzonych toksyn w obrębie układu pokarmowego. Jego właściwości wiążące pozwalają zredukować ilość gazów jelitowych, natomiast wskutek pokrycia błony śluzowej przewodu pokarmowego gwarantuje dostateczny poziom protekcji przed dalszym oddziaływaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Węgiel leczniczy można zakupić w każdej aptece bez recepty.
Preparaty probiotyczne
Mnoga część przypadków biegunki jest uwarunkowana zaburzeniami naturalnej flory bakteryjnej jelit. Zaburzenia ilościowe i jakościowe sprawiają, że patogenne bakterie mogą znacznie łatwiej rozwijać się i tym samym wywoływać rozmaite niedogodności związane z zatruciem pokarmowym m.in. rozwolnienie. Stosowanie preparatów probiotyczny umożliwia odbudowanie mikrobiomu, co może przyczynić się do skrócenia czasu potrzebnego na powrót do zdrowia, zgęstnienie masy kałowej i wyregulowanie rytmu wypróżnień. Jakie szczepy będą wartościowe w walce z biegunką? Wszystko jest uzależnione od przyczyny biegunki, ale w większości przypadków poleca się sięgać po preparaty zawierające:
- Bifidobacterium infantis
- Saccharomyces boulardii
- Lactobacillus acidophilus
- Lactobacillus rhamnosus GG
Dobór probiotyku warto pozostawić lekarzowi lub farmaceucie.
Diosmektyt
Znany lepiej jako wyrób medyczny Smecta. Diosmektyt jest związkiem glinowo-krzemowym, który charakteryzuje się wysokim poziomem lepkości. Podanie go osobie z biegunką sprawia, że ulega połączeniu ze śluzem żołądkowo-jelitowym, co pozwala ograniczyć oddziaływanie czynników drażniących. Diosmektytowi przypisuje się też właściwości adsorpcyjne i dzięki temu pochłania związki toksyczne oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Preparat nie zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego, a więc jego wydalanie powoduje usunięcie wszystkich potencjalnych elementów powodujących rozwolnienie.
Nawodnienie i elektrolity
Bez względu na to, który z powyższych sposobów zostanie wybrany do walki z biegunką, nie można zapominać o zapewnieniu organizmowi prawidłowego nawodnienia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w trakcie problemów z przesadnym rozwolnieniem jest stosowanie elektrolitów – w aptekach można bez najmniejszego problemu zakupić suplementy diety, które zawierają optymalnie określone proporcje cennych minerałów i glukozy.
Bibliografia:
- Świder K., Roemer-Ślimak R. „Leczenie infekcji u kobiet karmiących piersią.” Lekarz POZ 2020, 1: 45-50.
- Wasielica-Berger J. „Ostra biegunka.” Gastroeneterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018, 10(1): 14-22.
- Gąsiorowska J., Czerwionka-Szaflarska M. „Bezpieczeństwo stosowania probiotyków u noworodków, niemowląt, kobiet ciężarnych i karmiących piersią.” Pediatria Polska 2010, 85(6): 624-628.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Smecta
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Zyfurax Forte
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Loperamid Dr. Max
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Węgiel leczniczy VP